
CZYM JEST ASERTYWNOŚĆ?
Asertywność w najgłębszym sensie jest rodzajem postawy człowieka wobec siebie samego i innych ludzi. Oznacza traktowanie siebie i innych z równoprawnym szacunkiem, dążenie do realizowania praw osobistych – z poszanowaniem praw drugiego i ochrony wzajemnej godności. Służy zwiększaniu zadowolenia z samego siebie i dobrym relacjom z otoczeniem.
Postawa asertywna wyraża się poprzez asertywne zachowanie, tj. sposób komunikowania się z innymi ludźmi, który pozwala jak najpełniej wyrażać siebie i swoje potrzeby bez naruszania praw i godności osobistej drugiej strony. Temu służą techniki i procedury, tworzące warstwę językową asertywnej komunikacji. Jednakże używanie samych technik i procedur może prowadzić do manipulacji, co jest sprzeczne z duchem asertywności. Prawdziwie asertywne zachowanie wynika z powiązania postawy asertywnej i właściwego języka.
Zachowanie asertywne:
- nie jest uległe, bo jest stanowczym i zdecydowanym działaniem na rzecz swoich praw,
- nie jest agresywne, bo nie narusza praw innych osób
- nie jest manipulacyjne, bo zakłada otwartość i uczciwość.
Zachowanie asertywne zwiększa samoświadomość i rozumienie innych, utwierdza poczucie własnej godności.
Herbert Fensterheim, jeden z pionierów asertywności zalecał, aby w razie wątpliwości dotyczących tego, czy wybrane postępowanie jest asertywne, sprawdzić czy zwiększa ono nasz szacunek do samego siebie; jeśli tak jest – zachowanie jest asertywne.

O TRENINGU
Trening asertywności służy budowaniu postawy asertywnej i uczeniu się związanych z nią zachowań. Postawa asertywna oznacza świadomość własnych praw i postępowanie zgodne z nimi przy jednoczesnym poszanowaniu praw innych.
Nauka zachowań obejmuje m.in.
- umiejętność odmawiania,
- wyrażania próśb i oczekiwań,
- przyjmowania i wyrażania krytyki,
- wyrażania uczuć pozytywnych i negatywnych,
- obrony własnych przekonań,
- prezentowania siebie w pozytywny sposób.Uczestnicy mają możliwość pracować nad przekształcaniem własnych nieefektywnych zachowań w kierunku bardziej korzystnym dla siebie i swoich relacji z innymi.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
- Każdy trening odbywa się w dwóch częściach, po dwa dni.
- Zajęcia realizowane są małych grupach – do 14 osób.
- Miejsce: Ośrodek Intra, Warszawa
TERMINY
- 21-22 marca i 4-5 kwietnia 2025 r.
W godzinach: piątek – sobota 9:00 – 17:30
- 30-31 maja i 13-14 czerwca 2025 r.
W godzinach: piątek 15:00-21:00, sobota 9:00-19:00
KONTAKT
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania prosimy o kontakt:
Izabela Wiącek
Koordynatorka ds. szkoleń,
tel. 577 761 122,
szkolenia@osrodekintra.pl
Ten warsztat możemy także zrealizować w formie zamkniętej dla firm i instytucji.
Brak produktów
Niniejsze szkolenie może zostać zwolnione z podatku VAT, jeżeli ma ono charakter kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego i jest finansowane ze środków publicznych w co najmniej 70%. W celu potwierdzenia spełnienia powyższych warunków należy wypełnić Oświadczenie, które znajduje się tutaj.