„Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” jest książką doświadczeniową. A to oznacza, że nie tyle i nie tylko opisuje, ale pozwala też doświadczyć życia z perspektywy głównego bohatera, pana Henryka.
Akcja toczy się w ciągu 6 tygodni, jesienią 1987 w Warszawie. Pan Henryk, 71 letni mężczyzna, od roku mieszka w Domu Spokojnej Starości na ulicy Belwederskiej. Jest samotny, smutny i pozbawiony nadziei. Coś jednak ulega zmianie i pan Henryk postanawia się ruszyć. Na naszych oczach pan Henryk zaczyna odzyskiwać siłę, rezon, godność, jego wewnętrzne źródło życiowej energii nabiera niespodziewanej mocy. Jest to studium przemiany:
- od rezygnacji do walki,
- od izolacji do przyjaźni,
- od pustki serca do gorącej miłości,
- od poczucia, że jest się śmieciem, do pewności, że zostało się wybranym,
- od niewiary, że warto o coś się starać, do wiary, że jeśli się coś zamierzyło, to właśnie się uda.
Na każdej stronie dzieją się drobne rzeczy o wielkim znaczeniu, tworząc książkę przygodową dla dojrzałych czytelników.
Jest to opowieść o ludziach pokolenia wojennego, coś w ich mentalności zawiera esencję charakteru Polki i Polaka, nasze DNA. Bohaterowie opowieści są zaradni, wręcz niezatapialni, zdolni poradzić sobie z każdą życiową trudnością /jak nie tędy to tamtędy/. Sprytni, a jednocześnie godni, szanujący wartości nawet jeśli nie są one realizowane przez nich samych.
Historia pana Henryka pokazuje, co się dzieje, gdy człowiek zdecyduje się iść na całość, postawić wszystko na jedną kartę. Widzimy, że walka o swoje szczęście jest zaraźliwa. Gdy jedna osoba w danej społeczności zaczyna to robić, inni najpierw się oburzają, a potem idą w jej ślady.
„Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy”, to manifest godności osób starszych. Pokazuje, że prawa osobiste się nie starzeją. Zawsze mamy prawo do realizowania swoich marzeń, do bliskości i miłości, do przyjaźni.
Obserwując mieszkańców Domu, jedząc z nimi posiłki i słuchając rozmów, możemy wybrać swoich ulubieńców i zawrzeć swoistą przyjaźń. Kto wie, do czego może ona nam się kiedyś przydać?
Wydawnictwo: Amilia 2024
Informujemy, że za pośrednictwem płatności online można kupić tylko jeden egzemplarz książki.
Jeśli są Państwo zainteresowani kupnem większej liczby egzemplarzy prosimy o kontakt:
- Elżbieta Sikora
Specjalista ds. wydawniczych
tel.: 512 606 574
email: e.sikora@osrodekintra.pl