- Zatrzymaj moment.
Rozejrzyj się dookoła siebie. Spróbuj zauważyć jedną rzecz, którą często postrzegasz jako Ci w życiu daną i oczywistą. Że po prostu jest i już.
A teraz spójrz na nią jeszcze raz, ale inaczej – z pełną uwagą. Spróbuj zaangażować w to wszystkie swoje zmysły. Zauważ pozytywne uczucia i skojarzenia, które masz z tą rzeczą/osobą/zjawiskiem. Postaraj się utrzymać tę uważność przez 15-20 sekund, byś naprawdę mógł poczuć jej znaczenie dla siebie. Doceń ją. - Praktykuj nieoceniającą postawę do siebie i innych.
Większość ludzi, także ty, robią co mogą by dobrze wykorzystać zasoby i talenty jakie mają.
Nikt raczej nie budzi się i nie myśli sobie: „No to dziś przegram swoje życie”. Bądź więc wyrozumiały tak dla siebie, jak i dla innych. - Uruchamiaj realistyczne myślenie.
Nie musisz koniecznie być optymistą. Czasem zdrowy sceptycyzm jest wskazany. Staraj się być jednak zrównoważony w swoim myśleniu. A więc na przykład sprawdzaj: jaki jest dowód na to (tu włącz jakieś zmartwienie, bądź obawę), że to jest prawda? Co świadczy przeciw tej tezie/myśli? Jak się czujesz z każdą z tych możliwości? Co wolisz?
A także: Jakie mogę sobie poradzić, jeśli zrealizowałby się najgorszy scenariusz? - Przebywaj z innymi.
Jesteśmy istotami społecznymi i naszą fundamentalną potrzebą jest ta związana z przynależnością, do jakiejś grupy, środowiska. Posiadanie społecznego wsparcia jest też dobrym zapleczem w sytuacji stresu i napięcia. Życzliwa rozmowa z bliskimi, podobnie myślącymi osobami, może także pomóc ci zobaczyć twoje problemy z innej perspektywy. Możesz też usłyszeć cenną dla siebie opinię. - Rozwiązuj problemy konstruktywnie.
Traktuj emocjonalne kryzysy jako tymczasowe i rozwiązywalne. Ćwicz umiejętności związane z asertywnością. Doświadcz, jak możesz być miły i stanowczy jednocześnie. Nie poddawaj się i zawsze sprawdzaj, czy masz wpływ na sytuację, w której się znalazłeś.
A jeśli nie masz – spróbuj to zaakceptować. - Zadbaj o czas dla siebie i rozwój zainteresowań.
Dbaj o swój rozwój fizyczny, o ruch, jedz zdrowo przez większość czasu, dbaj o odpowiednią długość snu (ok. 8 godzin), bądź dla siebie miły i wyrozumiały. Pilnuj także swoich granic psychologicznych, bo ich naruszanie kosztuje cię dużo energii i emocji. Masz prawo do prywatności i czasu tylko dla siebie bez wyrzutów sumienia. - Dziel się wdzięcznością i miłością.
Wyrażaj wdzięczność tym osobom, które przyczyniły się do Twojego rozwoju i wzrostu. Okaż im to wysyłając kartkę albo spędzając z nimi trochę czasu. - Skup się na tym, co dobrego ci się przydarza.
Wypisz codziennie trzy dobre rzeczy, które wydarzyły się danego dnia. Jeśli coś ci się spodoba albo zachwyci – zrób temu zdjęcie i podziel się nim z innymi. Prowadź pamiętnik. Te proste czynności sprawią, że Twój umysł będzie dostrzegał więcej faktów, które świadczą o tym, że naprawdę codziennie możesz odnaleźć coś dobrego i pięknego. - Żyj tak, jakbyś był na wakacjach.
Co sprawia, że czas wakacyjny jest lepszy od tego, który spędzamy w domu? Bo jesteśmy otwarci na nowe doświadczenie. I próbujemy nowych rzeczy.
W miejscu, w którym żyjesz jest mnóstwo rzeczy do odkrycia, poznania, które mogą dać ci dużo radości. Zaplanuj sobie czas by stać się turystą we własnym mieście. - Pomóż sobie uśmiechem.
Badania pokazują, że gdy twoje usta formułują się w uśmiech, neurony przesyłają do mózgu sygnał, że jesteś szczęśliwy. Wykorzystaj to. Gdy czujesz się „nie do końca” postaraj się więc bardzo zwyczajnie wygiąć usta w uśmiech. Wyobraź też sobie, ze twoje oczy się śmieją. I zwyczajnie poczuj radość. - Śmiej się i baw.
Jest udowodnione, że szczery śmiech obniża ciśnienie, minimalizuje hormony stresu, chroni przed infekcjami, wzmacnia pamięć i umiejętność uczenia się, a także zwiększa kreatywność. Czytaj więc dowcipy, zabawne historie, oglądaj komedie! Nie szczędź sobie humoru. - Spraw sobie lub innym prezent.
Same pieniądze szczęścia nie dają, ale za pieniądze możesz sobie kupić odrobinę szczęścia, jeśli tylko przeznaczysz je na dobre, istotne dla ciebie rzeczy, jak wejście w jakieś ciekawe doświadczenia lub coś co wiesz, że innym sprawi radość. - Upraszczaj i minimalizuj.
Zbyt wiele rzeczy, aktywności, wyborów – zbyt wiele czegokolwiek – może powodować stres i obniżać poczucie szczęścia. Ogranicz zatem to, co jest ci zbędne. Nie bój się pozbywać, wyrzucać, oddawać, rezygnować. - Unikaj porównań.
Tak często porównujemy to jak czujemy się wewnątrz, z tym co widzimy u innych na zewnątrz. A przecież wszyscy tak samo przeżywamy i radości i porażki.
Spróbuj pamiętać, że to co widzisz na wierzchu może być tylko pozorne. Spróbuj patrzeć głębiej na innych i z życzliwością na siebie. - Staraj się żyć autentycznie i z sensem.
Bądź szczery wobec siebie i żyj zgodnie ze swoimi wartościami. Zapytuj siebie: czego pragnę w swoim życiu? O czym marzę? Jakie małe kroki mogą mnie przybliżyć do realizacji tych celów?
I przede wszystkim nigdy się nie poddawaj. A jak coś nie pójdzie to pamiętaj, że jutro jest nowy dzień i nowa szansa na uczynienie życia takim, jakiego pragniesz.
Anna Jedlińska – Paliga
Photo by Shaurya Sagar on Unsplash