
Certyfikacja terapeuty zorientowanego focusingowo (FOT) w Polskim Instytucie Focusingu
- Szkolenie certyfikacyjne terapeuty FOT jest uzupełnieniem szkolenia w zakresie psychoterapii, nie zastępuje szkolenia psychoterapeutycznego. O certyfikat FOT można ubiegać się po ukończeniu szkolenia w zakresie psychoterapii w dowolnym nurcie terapeutycznym.
- Szkolenie w Polsce, wzorem innych krajów, nie ma gotowej ścieżki certyfikacyjnej. Adepci uczą się korzystając z różnych interesujących ich warsztatów i szkoleń prowadzonych przez certyfikowanych terapeutów focusingowych (Focusing Oriented Therapist) i trenerów (Focusing Trainer lub Certified Focusing Professional), poprzez praktykowanie Focusingu w partnerstwie focusingowym, w spotkaniach focusingowych, w treningach, w superwizjach focusingowych i poprzez udział w konferencjach, w Polsce i zagranicą.
- Dwuletni okres samodzielnego szkolenia, w tym udział w kilku warsztatach, treningach, spotkaniach oraz praktykowanie w partnerstwie focusingowym, otwiera drzwi do kolejnego etapu, czyli wybrania Koordynatora, który obejmie adepta opieką merytoryczną, pomoże ustalić, co jeszcze jest potrzebne kandydatowi w szkoleniu i w odpowiednim momencie rekomenduje osobę w szkoleniu do certyfikacji. W tej chwili certyfikowanymi Koordynatorami w Polsce są Dariusz Tkaczyk i Joanna Kaczmarek, jednak osoby posługujące się językiem angielskim lub innymi mogą wybrać Koordynatora z dowolnego kraju; baza koordynatorów dostępna jest na stronach Międzynarodowego Instytutu Focusingu: The International Focusing Institute (TIFI).
- Certyfikaty, również wzorem innych krajów, przyznaje nowojorski Międzynarodowy Instytut Focusingu (TIFI).
- Szkolenie trwające minimum dwa lata, powinno obejmować trzy obszary:
- proces osobisty (między innymi: udział w warsztatach szkoleniowych prowadzonych przez certyfikowanych terapeutów i trenerów FOT, doświadczenie partnerstwa focusingowego, kompetencje osobiste: umiejętności i praktyczna znajomość technik, oraz zdolność czekania na krawędzi),
- znajomość najważniejszych zagadnień teoretycznych, w tym teorię Implicite Eugene’a Gendlina,
- superwizje focusingowe.
Ilość i zakres szkoleń ustalany jest indywidualnie z Koordynatorem w oparciu o CV focusingowe, zawierające opis dotychczasowych doświadczeń i warsztatów z zakresu Focusingu.

- Po rozpoczęciu szkolenia rekomendujemy członkostwo w TIFI na poziomie „Trener w szkoleniu” (Trainer-in-Training TNT). Organizacja pomaga adeptom w różny sposób. Członkostwo w TIFI umożliwia między innymi dostęp do bogatej biblioteki oraz bazy danych o szkoleniach. Członkostwo w TIFI jest też wymagane w procedurze certyfikacyjnej.
- W trakcie programu szkoleniowego i po jego ukończeniu TIFI zachęca do udziału w zgrupowaniu „Tydzień Zaawansowany i Certyfikacyjnym”, który jest przeznaczony dla zaawansowanych Focuserów i obejmuje ceremonię certyfikacji.
- W chwili, gdy Koordynator wraz z adeptem jest uznają, że wszystkie kryteria certyfikacji zostały spełnione, informuje o swojej rekomendacji TIFI. Rekomendacja oznacza, że Koordynator ma zaufanie do kompetencji osoby i jej gotowości do praktykowania psychoterapii zorientowanej focusingowo. TIFI wystawia certyfikat odpłatnie, opłaty za certyfikat zależą od regionu.
- Po otrzymaniu certyfikatu, TIFI zachęca do kontynuowania członkostwa. Terapeuci FOT są wymienieni w bazie danych poleceń na stronie internetowej TIFI i korzystają z innych korzyści wynikających z członkostwa. Członkostwo pomaga sfinansować wysiłki TIFI, by Focusing rozwijał się, rozpowszechniał i stawał coraz szerzej dostępny.