ZAPRZYJAŹNIENI ARTYŚCI

Mikołaj Malesza

Ci z Państwa, którzy bywają w naszym Ośrodku, zapewne rozpoznają znajdujące się na stronie grafiki. Są to obrazy, których autorem jest zaprzyjaźniony z Intrą malarz, grafik, scenograf Pan Mikołaj Malesza.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia jego prac stworzonych dla nas oraz do poszukania innych jego dzieł.

Mikołaj Malesza urodził się 1954 r. w Krynkach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Architektury Wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1979 r.
Jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in.: BWA, Białystok, 1981, 1984, 1985; Galeria Studio, Warszawa, 1984; Galeria Promocyjna, Warszawa, 1984; Galeria Test, Warszawa, 1986, 1992, 2003; BWA, Łomża, 1986; BWA, Wrocław, 1987; Galeria Dom Sztuki, Warszawa, 1989, 1998; Galeria Dijkstra, Amsterdam, Holandia, 1990; Galeria Brama, Warszawa, 1991; Galeria Bonar, Łomża, 1998; Puławska Galeria Sztuki, 2002; Galeria w Starym Domu, Legionowo, 2002; Białostocki Ośrodek Kultury, Dom Pracy Twórczej w Wigrach, 2003.
Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in.: w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czechosłowacji, we Włoszech, Austrii, USA i Japonii.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: I Nagroda na XXXVIII Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki w Radomiu, 1984; III Nagroda na XII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim na Obraz im. J. Spychalskiego, Poznań, 1987.
Autor około 40 scenografii, m.in.: do większości spektakli teatru Towarzystwa Wierszalin. Laureat wielu nagród za scenografię. Dziedziny twórczości: malarstwo, scenografia, wystawiennictwo.

mikolajmalesza.pl

 

Irek Kaczmarczyk

"Instrukcje przemijania".

Polecamy Państwu najnowszy tomik wierszy autorstwa Irka Kaczmarczyka

recenzja...

Wspólnota AA w Polsce – alkoholowe dno i co to znaczy trzeźwieć

Książka stanowi analizę procesu zmian zachodzących w doświadczeniach osób uzależnionych. Sytuacje kryzysowe  związane z doświadczaniem osobistych wartości i poczuciem wolności stanowią impuls do rozwoju osobowego. Istotna dla praktyków pozycja ukazuje doświadczenia graniczne z fenomenologiczno –
egzystencjalnej perspektywy. Stanowi inspiracje dla terapeutów zajmujących się zagadnieniami sensu życia, problematyką uzależnień.
„Doświadczenia utraty zdrowia i realna obawa utraty życia, np. przez rozważanie samobójstwa, zbliżają alkoholików dojednego z podstawowych problemów egzystencjalnych człowieka, jakim jest śmierć. W obliczu śmierci człowiek jest zdolny poszukiwać dla siebie pomocy. P. Tilich nazywa granicznym doświadczeniem i rozpaczą to, co w języku alkoholików określane jest jako dno, a czasem jako olśnienie, „dotknięcie”. Zazwyczaj wspominają ten moment jako doświadczenie duchowe. Czasem następuje wówczas zwrot w stronę „bycia”. W obliczu bezradności życiowej i bezsilności wobec własnego uzależnienia zaczynają poszukiwać pomocy."
Kaczmarczyk I., Wspólnota AA w Polsce – alkoholowe dno i co to znaczy trzeźwieć, Warszawa, Wydawnictwo Eneteia, 2008

 

X