- Odpowiedź neurobiologiczna
W ciągu ostatnich kilku godzin przed alarmem budzika, spędziłeś w fazie REM, to znaczy marząc. Twój mózg bardzo aktywnie generował kolejne historię i zużył mnóstwo energii. Obudziłeś się zmęczony, ponieważ, mimowolnie, napracowałeś się w czasie snu.
- Z kim spałeś zeszłej nocy?
Psycholodzy już dawno zbadali pary pod kątem jakości snu. Dla kobiet, dzielenie łóżka z mężczyzną, miało negatywny wpływ na sen, chyba, że zaśnięcie było poprzedzone aktywnością seksualną, wtedy wyniki pozostawały na wysokim poziomie.U mężczyzn jakość snu nie była ograniczona przez obecność partnerki, niezależnie od tego, czy ubiegłej nocy mieli kontakt seksualny.
- O której poszedłeś spać?
Ludzie, którzy wolą „przetrzymać” jak najdłużej, nawet gdy są zmęczeni, wysypiają się najlepiej. Osoby, które chodzą spać później, budzą się w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Dlatego osoby starsze, które kładą się spać wcześniej, niż inni, budzą się zmęczeni, ponieważ śpią za długo. Psycholodzy ostrzegają, że bardzo długie spanie, może mieć ogromny wpływ na młodych ludzi, ponieważ powoduje kurczenie się hipokampu, a to prowadzi do zaburzeń uczenia się i pamięci.
- Co zjadłeś przed snem?
Ostatnie badania sugerują, że słodkie przekąski wywołują senność. Wykazano, że podwyższone stężenie cukru we krwi zwiększa aktywność neuronów, które sprzyjają snu. To dlatego, w czasie dnia, po zjedzeniu dużego posiłku czujemy się zmęczeni.
- Co zrobić, jeśli nie masz wystarczająco dużo snu?
Naukowcy okryli, że człowiek potrzebuje między 6 a 8 godzinami snu dziennie. Niewystarczający sen powoduje obniżenie nastroju – ludzie skupiają się na negatywnych uczuciach i wspomnieniach. Zmienność emocjonalna i zaburzenia koncentracji, to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji niedoboru snu. Nie wystarczająco dużo snu w sposób spójny stwarza ryzyko wystąpienia zaburzeń autoimmunologicznych, raka, zespołu metabolicznego i depresji.
Marianna Fijewska za: Psychology Today
Photo by Laura Chouette on Unsplash