Dobór metody badawczej nie był przypadkowy. Wcześniejsze badania jednoznacznie wskazały, że mężczyźni bardzo często, zamiast sięgnąć po profesjonalną pomoc, korzystają z anonimowych forów internetowych oraz mediów społeczonościowych w celu uzyskania wsparcia emocjonalnego w okresie ciąży swoich partnerek.
Aby przeanalizować treści na Reddicie, naukowcy zaczęli od filtrowania postów według słów wskazujących na trudne emocje, takich jak „strach” czy „zmartwienie”. Ostateczna analiza obejmowała 535 postów od 426 unikalnych użytkowników Reddit, co stanowi około 20% postów na PreDaddit.
Następnie naukowcy zakodowali posty i znaleźli 17 różnych rodzajów obaw, które najczęściej odczuwają przyszli ojcowie, następnie poszeregowali je od najmniej do najbardziej powszechnych.
# 17 Jakie imię nadać dziecku (1,0% postów)
# 16 Jak dziecko będzie funkcjonować wraz z domowymi zwierzętami (1,8% postów)
# 15 Jak zmieni się życie seksualne rodziców (1,9% postów)
# 14 Wizyty lekarskie (2,1% postów)
# 13 Płeć dziecka (2,3% postów)
# 12 Zmiany stylu życia (2,3% postów)
# 11 Równowaga między pracą a rodziną (2,4% postów)
# 10 Możliwe nieprawidłowości genetyczne dziecka (2,8% postów)
# 9 Dobrostan dziecka po porodzie (4,0% postów)
# 8 Problemy w relacjach z partnerem (4,2% postów)
# 7 Problemy w relacjach z rodziną i przyjaciółmi (4,7% postów)
# 6 Poczucie nieprzygotowania na ojcostwo (5,3% postów)
# 5 Niewystarczające finanse (7,0% postów)
# 4 „Czy będę dobrym ojcem?” (8,7% postów)
# 3 Obawy związane z samopoczuciem partnerki (10,8% postów)
# 2 Obawy związane z porodem (15,7% postów)
# 1 Obawy związane z poronieniem (23,0% postów)
Z badań jasno wynika, że najczęstsze obawy przyszłych ojców dotyczą: poronienia, porodu, samopoczucia partnerek, gotowości do bycia dobrym rodzicem oraz problemów finansowych.
Naukowcy zauważają, że obawy różnią się w zależności od trymestru. Poronienie było najczęstszym zmartwieniem w pierwszych dwóch trymestrach (ponad 50% postów w I trymestrze i ponad 40% postów w II trymestrze), jednak poród stał się znacznie większym problemem w III trymestrze (ponad 70% postów).
Naukowcy w podsumowaniu swojego badania, sugerują, że przyszli ojcowie powinni mieć możliwość większej edukacji w zakresie przebiegu ciąży, porodu i samego rodzicielstwa. Ich zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie forum internetowego, na którym dyskusje byłoby moderowane przez pracowników ochrony zdrowia, doświadczonych w zakresie przebiegu ciąży i wczesnego rodzicielstwa. Zwracają jednak uwagę (na optymistyczny fakt), że większość postów nie była związana z obawami, co sugeruje, że niepokój prawdopodobnie nie jest główną emocją, jakiej doświadczają przyszli ojcowie.
Źródło: Psychology Today
Photo by Heike Mintel on Unsplash